> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Specialisté stážovali v Lógaru

vloženo: 16.06.2011           komentářů: 0

Prostějov - Více než dvacet příslušníků 8. jednotky AČR provinčního rekonstrukčního týmu absolvovalo odbornou stáž v afghánské provincii Lógar a seznámilo se s aktuálními poznatky, situací a procesem plnění operačního úkolu.

V pátek 27. května dosedla skupina vojáků 8. jednotky letiště základny Shank v afghánské provincii Lógar. Připojila se tak k příslušníkům 7. jednotky PRT Lógar, kteří působí v tomto prostoru od počátku letošního roku. V následujících dnech vojáci současného kontingentu předávali teoretické a zejména v praktické zkušenosti a poznatky na všech úrovních působení PRT.
Značná část vojáků 8. jednotky působila v Lógaru již v roce 2008, kdy byla zahájena činnost prvního českého provinčního rekonstrukčního týmu v Afghánistánu. „Na základě svých zkušeností srovnáváme, co se od dob našich začátků změnilo a je toho opravdu mnoho,“ konstatují příslušníci odborné stáže. Bezpečnostní situace v Afghánistánu se stále vyvíjí a jejímu vývoji se přizpůsobují i podmínky pro plnění úkolu. V roce 2008 byla aeromobilní činnost jednotek spíše výjimkou, k realizaci rekonstrukčních projektů byly využívány pozemní komunikace. Dnes se specialisté přemisťují vzdušnou cestou s pomocí vrtulníků.
„Na odbornou stáž navazuje komplexní polní výcvik vojáků v prostoru tábora Smilov ve vojenském újezdu Libavá v době od 13. do 24. června. Cvičení štábu a jednotek provinčního rekonstrukčního týmu nese název „Thorny Valley III“ a je vyvrcholením více než půlroční přípravy vojáků kontingentu. Těžiště výcviku bude ve dnech 21. až 23. června, kdy řídící štáb 53. brigády průzkumu a elektronického boje za účasti „opozičních sil“, které tvoří vojáci 71. mechanizovaného praporu ze sestavy 7. mechanizované brigády, prověří schopnosti 8. jednotky PRT reagovat na simulované situace a incidenty, se kterými se vojáci v Afghánistánu mohou setkat,“ popsal tiskový mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Organizační jádro 8. jednotky PRT tvoří převážně vojáci 102. průzkumného praporu z Prostějova ze sestavy 53. brigády průzkumu a elektronického boje, které doplňují specialisté z 24 útvarů a zařízení AČR. Velitelem jednotky v celkovém počtu 268 vojáků je podplukovník Pavel Andráško, zástupce velitele 53. brigády průzkumu a elektronického boje. Přesun příslušníků do afghánské provincie Lógar prose uskuteční v červenci a srpnu.

FOTO MO

autor: Leona Roháčková

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.