> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

V neděli je Den otců

vloženo: 17.06.2011           komentářů: 0

 Prostějovsko – Na každý den v roce připadá nějaký ten svátek. Vlastně už je ani moc neregistrujeme, i když se nás bezprostředně týkají. Takovým je i Den otců, který se slaví každý rok třetí červnovou neděli. Letos připadá na 19. června.

Úplně první oslava Dne otců se konala v americkém městečku Spokane ve státě Washington 19. června 1910. Tradici oslavy otců založila Sonora Smart Dodd, která tak chtěla ocenit úsilí, s nímž se o ni a další čtyři sourozence staral její ovdovělý tatínek.
První oslava Dne otců byla spíše soukromá a konala se v den narozenin Sonořina otce – právě 19. června. Popularita svátku sice rychle rostla, ale třetí červnová neděle se stala oficiálně Dnem otců až v roce 1966 díky prezidentovi Lyndonu Johnsonovi.
Dnes se Den otců slaví i v řadě jiných zemí, i když ne vždy ve stejný den. S tím, jak roste role otců v rodinném životě, roste i snaha prosadit svátek jako oficiální i v České republice. Na Prostějovsku oslavy bohužel zůstanou jen v rodinách, oficiální akci nikdo nepořádá.
„ Den otců neslavíme, ale díky vám přece někomu popřát půjdeme. Můj táta nás vychovával po smrti mamky sám a dodnes je mou a bratrovou oporou, stejně jako si vždy najde čas pro vnoučata,“ popsala své zkušenosti Renata Válková.
Jen pro zajímavost, i ve zvířecí říši existují druhy, jejichž samčí zástupci mohou být považovány za symbol otcovské péče. „Například samec australského emu sedí téměř dva měsíce na vejcích a pečuje o mláďata i několik měsíců po vylíhnutí,“ potvrdila mluvčí olomoucké zoologické zahrady Hana Labská.

Ilustrační foto

autor: Leona Roháčková

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.