> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Komise hledá Vesnici roku 2011

vloženo: 22.06.2011           komentářů: 1

Prostějovsko – Letos se do už 17. ročníku soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova přihlásilo 305 obcí. Z prostějovského regionu soutěží Držovice, Kralice na Hané, Nezamyslice, Pěnčín a Tištín. V těchto dnech se představují hodnotitelské komisi.


„Obce, které se přihlásily do soutěže, budou do konce měsíce června hodnoceny v následujících oblastech: koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce,“ uvedl předseda komise Jiří Řezníček, jinak starosta Tučína, Vesnice roku 2009 České republiky. Spolu s ním posuzují jednotlivé obce mimo jiné zástupci ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství, Spolku pro obnovu venkova, Svazu měst a obcí ČR.
Vůbec poprvé se do soutěže přihlásily Držovice. „Je to od nás troufalé, ale všechno se má zkusit. Jsme vlastně takové „dítě“, jako obec fungujeme pět let. Takže se chceme jen představit,“ smála se stále dobře naladěná starostka Blanka Kolečkářová. Podle jejich slov by Držovicím v této chvíli nejvíce „seděla“ stuha za odvahu. „Máme nevýhodu v tom, že zatím nemáme žádný společenský sál. Většina akcí se odehrává pod širým nebem, ale i tak je účast velká, tak nějak jsme se od osamostatnění od Prostějova semkli,“ dodala s tím, že pro občany jich letos obec uspořádá 22. Komisi mimo prohlídky obce čekalo i pozvání na červencový sjezd rodáků, spojený s oslavami vzniku Držovic. „Musím pochválit všechny, kdo s obnovou Držovic pomáhají. Bez týmu báječných lidí bychom nic nedokázali,“ uzavřela Blanka Kolečkářová.
Z Držovic vedla cesta komisařů do nedalekých Kralic na Hané. Kdo je mohl přivítat jiný, než nefalšovaní Hanáci se stopičkou slivovice a ještě teplými vdolečky. „Soutěžíme letos po čtvrté a doufáme, že uspějeme. Máme se čím pochlubit, od péče o rozvoj obce, po volnočasové aktivity,“ konstatoval starosta Pavel Kolář, který se komisi představil i v roli sportovce a tanečníka. „Měli jsme možnost shlédnout pestrý program, od návštěvy školy, kterou nás provedly děti, přes kostel, hasiče, fotbalisty, folklor až po výrobu plastů a návštěvu soukromého zemědělce. Kralice jsou bezesporu velmi činná obec,“ konstatoval Jiří Řezníček.
V rámci hodnocení krajských kol mohou obce získat kromě Zlaté stuhy (za vítězství v krajském kole) i další ocenění: Modrá stuha (za společenský život), Bílá stuha (za činnost mládeže), Zelená stuha (za péči o zeleň a životní prostředí), Oranžová stuha (za spolupráci obce a zemědělského subjektu). 
Obce oceněné Zlatou stuhou postupují do celostátního kola. V rámci hodnocení celostátního kola budou vyhodnocena první tři místa. Vítěz celostátního kola se stane nositelem titulu "Vesnice roku 2011".
Slavnostní vyhlášení výsledků celostátního kola soutěže se uskuteční dne 10. září 2011 v Luhačovicích.

Úspěchy posledních let obcí z regionu
2010 - bílá stuha za práci s mládeží Skalka, zelená péče o zeleň Smržice - 361 obcí přihlášeno celkem, od nás Skalka, Smržice, Doloplazy, Hrdibořice, Kralice, Mostkovice, Pěnčín, Prostejovičky, Protivanov
2009 – oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského družstva Tištín, přihlášeny Hrdibořice, Kralice, Mostkovice, Prostějovičky, Skalka, Tištín

2008- zelená stuha za péči o zeleň Mořice, přihlášeny Hrdibořice, Kralice, Mořice, Mostkovice, Prostějovičky, Skalka

2006- modrá stuha za společenský život Pivín

FOTO Leona Roháčková
Další foto fotogalerie

autor: Leona Roháčková

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.