> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.

Kovové straky dopadeny

vloženo: 24.06.2011           komentářů: 1

Prostějov – Škodu za nejméně 80 tisíc korun způsobili v průběhu pouhých deseti dnů dva pobertové. Za lupem v podobě bronzu a mědi se vypravili na prostějovský hřbitov. Mimo materiální škody tak způsobili psychickou újmu i řadě pozůstalých.

„Policejním komisařům z oddělení SKPV PČRse ve spolupráci s příslušníky Městské policie podařilo objasnit sérii krádeží a hanobení lidských ostatků na Městském hřbitově v Prostějově. K dopadení pachatelů mimo jiné významně dopomohlo vyhodnocení záznamů z kamerového systému města,“ uvedla policejní mluvčí Eva Čeplová.
Podezřelými jsou sedmatřicetiletý a jednadvacetiletý muži z Prostějovska. Na hřbitov se v průběhu pouhých dvanácti dnů vypravili hned pětkrát. „V 60ti neuzamčených skříňkách samostatných hrobů a jednotlivých schránkách kolumbária odcizili urny s obsahem zpopelněných ostatků zemřelých osob. Z uren sejmuli měděné či mosazné vnější obaly,“ dodala Čeplová. Plechové obaly s ostatky zemřelých zanechali v několika případech na místě, pohodili u kontejneru na hřbitovní odpad anebo u hřbitovní zdi. Část ostatků ale dodnes nebyla nalezena.
Lup v podobě měděných a mosazných předmět prodali do výkupny sběrných surovin, čímž pozůstalým způsobili celkovou škodu ve výši nejméně 80 tisíc korun. Jeden muž z dvojice pachatelů již byl ve věci obviněn. V případě prokázání viny oběma pachatelů hrozí dvouleté vězení.
Tepaný obrázek madony, vyvedený v mědi, zachránila před sběrnou náhoda. „Madonku s dítětem nechal na pomník dát můj tatínek před nějakými šedesáti lety. Před časem jsem ji přestala čistit, aby nebylo na první pohled vidět, z čeho je. Zloději si jí všimli až teď,“ řekla nazlobená AlžbětaŠ. Když přišla na hřbitov, místo obrázku našla na náhrobku jen světlou skvrnu. Zloděje ale zřejmě někdo vyrušil, madonku totiž odhodil o kousek dál. „Musíme ji nechat opravit, je zohýbaná a okraje jsou poničené od páčení,“ dodala s tím, že obrá-zek, který až dosud chránil klid jejich blízkých, na hrob vrátí.
Pachatele hřbitovních krádeží policie jen málokdy dopadne.
„Kovošroty kontrolujeme pokaždé, když se takový materiál ztratí,“ konstatovala policejní mluvčí Eva Čeplová. . Podle jejich slov ale zloději s kořistí mizí do jiných okresů. Nařčení, že po totožnosti hřbitovních předmětů nepátrají, se brání i výkupčí ve sběrnách. „Nikdo vám sem nedonese celou měděnou lampu. Prostě ji rozstříhá a já nemám čas skládat jednotlivé kusy a zkoumat, z čeho asi jsou,“ nechal se slyšet majitel jedné z nich.


Foto
Měděný obrázek madony zachránila před smutným koncem v kovošrotu náhoda. . FOTO Leona Roháčková

autor: Leona Roháčková

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.