> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Berbeři slavili rok

vloženo: 27.06.2011           komentářů: 0

Olomouc – Roční narozeniny oslavili v pondělí v olomoucké ZOO Marek a Éta, koťata lvů berberských. Zatímco masový dost juniory nechával chladnými, míče jim doslova učarovaly. Bezmála devadesátikiloví drobci, kterým chovatelé neřeknou jinak než Mates a Micinka, patří k chloubám zahrady.
ato lvíčata jsou 14. a 15. mládětem lvů berberských, která se v olomoucké zoo podařilo odchovat.

Zoologická zahrada Olomouc chová lvy berberské od roku 1979.  První pár sem přicestoval ze zoo ve Dvoře Králové nad Labem 27. 9. 1979. Byla to samice se dvěma mláďaty. Samec však brzy uhynul a obě lvice se vrátily do Dvora Králové. Zakladatelkou chovu se tak stala až lvice Zana, narozená v Dortmundu, která do Olomouce přišla rovněž ze Dvora Králové nad Labem. Jejím partnerem se stal v roce 1995 Vilém, narozený v roce 1993 v brněnské zoo. „První mládě, samce Matýska, se podařilo odchovat až v roce 1997,“ uvedla tisková mluvčí zahrady Hana Labská s tím, že lev byl vzhledem k vrozeným vadám předních končetin odchován uměle. O šest let později, 22. října roku 2005, přišla na svět berberská trojčata. Jedním z nich byl i Šimon, otec současných mláďat. Jejich matkou je Lilly, která pochází z belfastské zoologické zahrady. I ona byla odchována uměle. O to víc si chovatelé cení, jak se o svá mláďata stará. Lilly je v Irsku velice populární a její příběh sleduje irská televize i nadále. V srpnu roku 2010 zde natáčela příběh mladé lví rodinky i televize BBC z Londýna.
Se lví rodinou přichází denně do styku chovatelka Dana Reisigová, která se sympatiemi ke svým svěřencům netají. Zatímco Matýsek je i přes rostoucí hřívu a stále mohutnější tělo umazlený, jeho mnohem divočejší sestra už si začíná vynucovat respekt. Každý týden přiberou kolem šesti kilogramů a zdá se, že si své síly začínají být vědomí. První puberta se projevuje v malých půtkách s rodiči. „Šimon i Lilly jsou vzorní rodiče. Od začátku se o koťata starají bez jakéhokoli našeho zásahu, hrají si s nimi, nebyl tady jediný problém. Ten ovšem nastane, jak je pustíme do výběhu plného balonků. Budu je muset protřídit, na část z nich čekají malá vlčata i ostatní kočky,“ smála se. Zároveň vyslovila poděkování Základní škole Hlubočky a basketbalistům z Přerova, kteří lvím oslavencům balony věnovali.
V současné době žije v Zoo Olomouc šest lvů berberských, chovný pár Lilly a Šimon se dvěma mláďaty a dvě Šimonovy sestry. Zdejší zoologická zahrada má velký podíl na tom, že lvi berberští ještě existují. Mark a Éta jsou jediným vrhem loňského roku. Na začátku letošního roku se narodily další dva vrhy, které jsou k nim nepříbuzné. V Hannoveru pár v únoru 2011 a Neuwiedu v lednu 2011 dva samci a jedna samice. Kromě Zoo v Rabatu se lvi berberští chovají v šestnácti zoo v Evropě. Z větší části jsou to buď nechovná zvířata z důvodu věku, nebo proto, že nemají k sobě vhodného partnera. „Pouze ve třech zmíněných zoo jsou nyní mladá koťata. Zatím nevíme, která zoo bude chtít s námi spolupracovat. Každopádně lze říci, že z naší zoo vzešla řada zvířat, která jsou nyní v reprodukčním věku. Pro naši zoo z toho vyplývá, že budeme těžko shánět partnery pro naše odchovance, kteří jsou tak říkajíc jedné krve,“ konstatovala Hana Labská.


Lev berberský
Lev berberský je poddruhem lva, který je v přírodě vyhuben a žije pouze v zajetí.
Od ostatních poddruhů lva se liší v několika znacích, nejnápadnějším z nich je mohutný vzrůst a bohatá tmavě zbarvená hříva samců, která probíhá mezi předními končetinami a zasahuje až na břicho.
Lvi berberští žili v přírodě v rozsáhlé nehostinné oblasti pohoří Atlas v severní Africe, pokrývající území Maroka, Tunisu a severního Alžírska.  Na začátku minulého století byli   vyhubeni a zachovala se jen malá několik desítek jedinců čítající populace, žijící ve lvinci marockých králů. Odtud se tito lvi dostali do instituce, která byla základem zoologické zahrady v Rabatu.  Za skutečně berberské je možné považovat jen ty lvy, v jejichž původ je prokazatelný a sahá až do marockého lvince. Chovu schopné páry, které nebudou navzájem příliš propleteni příbuzenskými vazbami, se sestavují jen velmi obtížně.

FOTO Leona Roháčková
Další foto fotogalerie
autor: Leona Roháčková

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.