> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Klíšťata útočí

vloženo: 27.06.2011           komentářů: 0

Praha - Aktivita klíšťat v posledních dvou týdnech je velmi vysoká, opakovaně dosahuje nejvyšších stupňů. Český hydrometeorologický ústav varuje před zvýšeným rizikem nákazy klíšťovým zánětem mozku a lymskou boreliózou.Odborníci na webu Státního zdravotního ústavu (SZÚ) radí při nejvyšším devátém a desátém stupni nevstupovat do lesů, chodit jen po zpevněných cestách, užít repelent a večer po vycházce a pak znovu ráno prohlédnout celé tělo.
Klíšťata bývají nejčastěji v kožních ohybech, často také v intimních partiích. Kousnutí klíštěte člověk necítí, vylučuje totiž sliny, které znecitliví okolí vpichu, zabraňují krvácení a uvolňují tkáň.
Přisáté klíště radí odborníci opatrně odstranit a místo vydezinfikovat. Pokud by člověk v následujících dvou až čtyřech týdnech měl potíže připomínající chřipku, musí vyhledat lékaře. Lymská borelióza se léčí antibiotiky, očkování proti ní není.
Proti klíšťovému zánětu mozku je očkování, dětem na ně některé zdravotní pojišťovny přispívají. Jen 16 procent Češek a Čechů se ale dalo očkovat, mezi seniory kolem 10 procent, přitom u nich je průběh nemoci nejtěžší.
Očkovat se dá celoročně, praktikuje to tak sousední Rakousko, kde je očkováno 86 procent obyvatel. Výskyt nemoci je tam minimální, naproti tomu nejvyšší v Evropě je v ČR a Litvě, kde je počet očkovaných nejnižší.
Pro pohyb v přírodě v sezóně klíšťat, která trvá od dubna do října, radí odborníci při prvním a druhém stupni nebezpečí oblečení z hladké světlé látky, po vycházce tělo i oblečení zkontrolovat, na světlé látce jsou klíšťata dobře vidět. Při třetím a čtvrtém stupni se doporučení rozšiřuje o užití repelentu. Není vhodné sedat a lehat v porostech. V pátém a šestém stupni se navíc nemá vcházet do křovin. V sedmém a osmém stupni se rady rozšiřují o omezení pohybu po loukách a na okrajích lesa, při vodních tocích a v listnatém mlází. V devátém a desátém stupni se má pohyb v přírodě omezit jen na zpevněné cesty.
Klíšťata žijí v listnatých a smíšených lesích a porostech křovin a v porostech podél potoků a řek. Jsou i v městských parcích a zahradách a na neudržovaných plochách zeleně. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích a v kamenitém prostředí s minimem porostu. V obilí, řepce a dalších zemědělských plodinách se klíšťata nevyskytují.
Klíšťata potřebují k životu mírně vlhké prostředí, nejsou na otevřených, osluněných suchých místech a také na rašeliništích a v trvale podmáčeném terénu. S nadmořskou výškou klíšťat ubývá, v posledních desetiletích se ale rozšířila i do horských poloh až na horní hranici lesa nad 800 metrů nad mořem, byla nalezena i ve výšce 2000 metrů nad mořem.
Klíště klade až 3000 vajíček. Nakažený nemusí dlouho o nemoci vědět, inkubační doba je až měsíc. Nemoc se projeví vysokými horečkami, bolestmi kloubů a závratí. Každému desátému zůstanou trvalé následky.
Odborníci radí vyjmout klíště co nejdřív po přisátí, klesá tím riziko infekce. Nedoporučují klíště vytáčet ani sahat na ně holou rukou. K bezpečnému vynětí klíštěte se prodávají v lékárnách speciální soupravy s pinzetou, nově i speciální háčky, jimiž se klíště vytáhne.

Bližší informace na webu http://www.kliste-prevence.cz/

Ilustrační foto

autor: -red-

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.