> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Od listopadu nebudou cigarety hořet

vloženo: 28.06.2011           komentářů: 3

Prostějovsko – Od 17. listopadu letošního roku je pro uřáky připravena další novinka – nehořlavé cigarety. V celé Evropské unii se totiž kvůli nařízení Evropské komise od toho dne budou smět prodávat už jenom cigarety se sníženou náchylností ke vznícení (Lower Ignition Propensity – LIP).
Cigarety se sníženou vznítivostí se prodávají v USA, Austrálii, Kanadě a ve Finsku. Při jejich výrobě je používán cigaretový papírek s omezenou hořlavostí. Pokud tedy kuřák odloží cigaretu do popelníku nebo mu spadne na zem, neprohoří celá, ale po nějaké chvíli samovolně zhasne.
Podle tabákových společností bude mít nová technologie vliv na cenu výrobku, který nepochybně zdraží. Od ledna 2012 budou cigarety navíc dražší ještě kvůli zvýšení spotřební daně.
Kouřit ale alespoň prostějováci určitě nepřestanou. „Bez cigaret si nedovedu představit den. Kouřím 40 let a žádné problémy myslím zdravotního rázu nemám. Horší je to s tolerancí okolí. Já „jen“ kouřím, což podle mě není rozhodně tak špatné, jako nadměrná konzumace alkoholu či drog,“ posteskl si Petr Vyskočil. Trafikanti navíc zaznamenávají vzrůstající zájem o tabák a papírky. „Spousta lidí začala balit, hodně z nich si jezdí pro tabák do Polska. Vezměte to tak, kilo tam stojí kolem šestin stovek, to je tady ani ne deset krabiček,“ vypočítala Eva F.
Nařízení EU přivítali hasiči. „Za posledních pět let došlo v České republice k 7000 požárů způsobených cigaretou. Zahynulo při nich 149 lidí a více než 670 se zranilo. Škody způsobené těmito požáry dosáhly téměř 820 miliónů korun,“ konstatovala Ivana Svitáková, mluvčí Hasičského záchranného sboru ČR .
Její slova o nebezpečnosti dýmajících ohýnků potvrzuje i Viktor K. Ten si před čtyřmi lety „zpopelnil“ obývák. „Přišel jsem z odpolední směny, dal si vanu a natáhl se s cigaretou u televize. Usnul jsem a probudili mě až hasiči, kteří vylomili dveře do bytu. Z obýváku nezůstalo skoro nic a já měl velké štěstí, že jsem se neudusil,“ popsal tehdejší zkušenost. Od nedopalku cigarety chytily záclony a pak už ohnivý kohout zobal všechno kolem.

Ilustrační foto

autor: Leona Roháčková

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.