> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Mrtvých na silnicích přibylo

vloženo: 04.07.2011           komentářů: 1

Uplynula polovina roku 2011 a statistická data, jak jsme v letošním roce jezdili již něco naznačují.
Celkem policisté skupiny dopravních nehod Policie ČR DI v Prostějově zpracovali 332 DN, při kterých bylo usmrceno 9 osob, zraněno těžce 7 a lehce 89 osob.
Ve srovnání s rokem uplynulým je to o 37 DN více, u usmrcených osob je nárůst o + 6 osob, těžce zraněných o + 4 a u lehce zraněných osob jde o pokles - 15.
Celková škoda na vozidlech a majetku dosáhla částky 18 672 000,- Kč. K dalším 37 dopravním nehodám pak ještě vyjížděli policisté DI z důvodů, kdy účastníci žádali šetření policií, ačkoliv tyto nehody nepodléhaly hlásné povinnosti a byly vzápětí řešeny v blokovém řízení.
Bližším rozborem zjistíme, že nejčastější příčinou dopravích nehod byl nesprávný způsob jízdy, celkem 199 případů. Následují pak nejčastěji již známé příčiny: nepřiměřená rychlost /45/, nedání přednosti v jízdě /41/.
Za zmínku stojí skutečnost, že u nepřiměřené rychlosti došlo k poklesu oproti r. 2010 o – 21 a r. 2009 o – 28 DN. Naopak zvýšil se počet DN zaviněných nedáním přednosti v jízdě a to o +8 DN.
Z celkového počtu 332 DN řidiči nezavinili 38 DN /ve srovnání s r. 2010 -12/. Zde jde o dopravní nehody zaviněné zvěří /24/, závadou komunikace /3/, tech. závady vozidel /3/ apod.
Zajímavá je take skladba podle zavinění účastníků. Řidiči motorových vozidel zavinili z celkového počtu 267 DN /loni 248/, řidiči nemotorového vozidla 24 DN /loni 18/ a chodci 9 DN /loni 0/.
Z uvedených čísel vyplývá, že se rozhodně nemáme čím chlubit a je nad čím přemýšlet, byť celkový počet usmrcených osob výrazně ovlivnila únorová dopravní nehoda na rychlostní komunikaci R 46, kde zahynulo při jediném střetu dvou osobních vozidel 6 osob.
Zamysleme se, proč dochází k nárůstu DN zaviněných chodcem a řidičem nemotorového vozidla a to výrazně u chodců, kteří v loňském roce ke stejnému datu nezavinili žádnou DN.
Pro policii je to I impuls, kterým účastníkům mají v nastávajícím období věnovat zvýšenou pozornost.
A jak se vyvíjela nehodovost v našem kraji? Při celkovém počtu 1980 DN bylo usmrceno 24 osob, těžce zraněno bylo 81, lehce 575 osob. Zaviněno nehod pod vlivem alkoholu bylo 178 DN, což náš kraj řadí na 5. místo v ČR. Před námi jsou jen Praha město, kraje Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.
Na závěr mého příspěvku se chci věnovat kategorii, která je ve statistických datech velmi pozorně vnímána odbornou I laickou veřejností. Jsou to dopravní nehody, zaviněné pod vlivem alkoholu. V letošním roce jsme jich ke konci června zaznamenali celkem 18 /loni to bylo ke stejnému datu 19 a předloni 23/.
Zaznamenáváme pozvolnou křivku poklesu, avšak ke spokojenosti je stále daleko.
Podívejme se na čísla zadržených řidičů, kteří svá vozidla řídili pod vlivem látek, které schopnost k řízení snižují ať už pod vlivem alkoholu či různých drog.
Jen dopravní policií bylo zadrženo 66 řidičů pod vlivem alkoholu, 14 řidičů pod vlivem OPL a dalších 14 řidičů bylo ovlivněno alkoholem natolik, že bylo nutno zahájit úkony v trestním řízení. Dalších 193 řidičů bylo v podnapilém stavu zastaveno příslušníky pořádkové policie a 17 pod vlivem OPL.
S čím tedy můžeme být spokojeni? S velmi pozvolným poklesem dopravních nehod pod vlivem alkoholu a OPL? Nebo s intenzivními kontrolami a jejich výsledky, čímž nemalou měrou policie ovlivňuje pozvolný pokles a současný stav? Jsou ukládané tresty za tyto činy ať už v přestupkovém či trestním řízení odpovídající stavu v našich podmínkách?
Odpověď určitě není jednoduchá, ale něco zde není v pořádku. Počet zadržených řidičů, kteří svou nezodpovědností, ignorací zákonů a hazardem ohrožují ostatní účastníky je varováním pro nastávající období.
Tragédií na našich silnicích je příliš mnoho na to, abychom tato čísla nechávali bez povšimnutí. Těch, kterých se popisované události dotkly a poznamenaly je na zbytek života, je mnoho, a bezesporu mi dají za pravdu.

Ilustrační foto HZS

autor: Vítězslav Matyáš – vedoucí DI

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.