> > >   PROSTĚJOV EXTRA     -     názory, ohlasy, kritika   -   bez cenzury

Tyto příspěvky vyjadřují názory občanů a nemusí se shodovat s názory redakce.
Redakce za obsah těchto příspěvků nepřebírá žádnou odpovědnost.
Klikněte pro zvětšení...

Hradčany -Kobeřice vítězem

vloženo: 08.07.2011           komentářů: 0


Hradčany – Kobeřice – Obec uspěla vloni v pátém ročníku kampaně Jak se točí odpady. Od zástupců Olomouckého kraje a autorizované obalové společnosti EKO-KOM, obdržela nejen hlavcní cenu, keramickou popelnici, ale i finanční příspěvek. Cílem informační kampaně je podpořit a zlepšit třídění odpadu v regionu.

Nové vítěze mají obě vyhlašované kategorie obcí - do 500 a nad 500 obyvatel. Mezi nejmenšími obcemi letos uspěly Hradčany-Kobeřice. Každý občan zde vytřídí průměrně téměř 55 kilogramů odpadů. „Kromě certifikátu jsem získali i odměnu ve výši 30 tisíc korun. Chtěl bych poděkovat jménem obecního úřadu všem občanům, kteří neberou třídění odpadů na lehkou váhu a dopomohli tak k vítězství,“ uvedl starosta Karel Svoboda. Na osmém místě skončil sousední Dobrochov. V kategorii obcí nad 500 obyvatel zvítězil Bratrušov ze Šumperska, prostějovský region v první desítce zástupce neměl. V kategorii měst se zopakovalo loňské pořadí - zvítězil Jeseník, následovaný Olomoucí a Uničovem, čtvrtá byla Konice a Prostějov obsadil devátou příčku.
„Společně s věcným oceněním získají ti nejlepší i finanční odměnu, které má zástupce obcí motivovat k tomu, aby se snažili třídění odpadů mezi občany maximálně podporovat,“ popsal náměstek hejtmana Olomouckého kraje Pavel Horák.
Olomoucký kraj patří co do množství vytříděného odpadu na jednoho občana dlouhodobě mezi nejlepší v zemi, v roce 2010 dokonce získal prvenství ve třídění odpadů v rámci všech regionů v České republice. „V roce 2010 na jednoho obyvatele Olomouckého kraje připadalo v průměru téměř 20 kilogramů vytříděného papíru, 10 kilogramů plastu, více než 11 kilogramů skla, necelý půlkilogram nápojového kartonu a přes 32 kilogramů kovů," popsal Petr Balner ze společnosti EKO-KOM, která aktivity, jejichž součástí je i letošní informační kampaň, společně s Olomouckým krajem financuje. Za dobu trvání projektu se podařilo zvýšit množství vytříděných odpadů (papír, plast, sklo a nápojový karton) na jednoho občana více než dvojnásobně - z 18 kilogramů v roce 2004 na loňských 72,7 kilogramu.
Na počátku projektu v roce 2004 se v kraji nacházelo 7279 kontejnerů. Ke konci loňského roku se na území Olomouckého kraje nacházelo 14.530 kusů barevných kontejnerů. Největší podíl tvořily nádoby na plast (4.794 kusů) a kontejnery na sklo (5.282). Meziročně vzrostl počet nádob na třídění odpadů v průměru o 4% ve srovnání s rokem 2009," vysvětlil regionální manažer společnosti EKO-KOM pro Olomoucký kraj Marek Hruška. Kontejnery na tříděný sběr se tak opět přiblížily k občanům v kraji, neboť jedno průměrné kontejnerové hnízdo slouží pro přibližně 132 obyvatel.
Do systému EKO-KOM je v Olomouckém kraji zapojena drtivá většina obcí - celkem 383. Na třídění odpadů se tedy má možnost podílet 99,6 procent obyvatel kraje.
 
Technická kritéria: sběr čtyř komodit (papír, sklo, plast, nápojový karton) za sledované období a výtěžnost tříděného sběru bez kovů za sledované období nad celokrajský průměr v kilogramech na obyvatele a rok. Konečné pořadí určuje součet dílčích pořadí v jednotlivých komoditách. Hodnotí se také včasnost dodávek a správnost vyplnění čtvrtletních výkazů a celoročních dotazníků, zapojení výkupen, případně jiných způsobů sběru do systému, komplexní služby občanům v odpadovém hospodářství i propagace a komunikace třídění odpadů.

Ilustrační foto

autor: Leona Roháčková

přidat komentář            zobrazit komentáře

  > > >   náhodná fotka

 Náhodná fotka z Fotogalerie Prostějov

  >  PROSTĚJOVSKÁ 112

26.10.2017

Byl to žert.
V podvečer přijato telefonické sdělení o tom, že někdo přemístil oznamovateli kolo, zatímco byl v posilovně a uzamkl ho nedaleko původního místa. Vyslána hlídka. Kontaktován oznamovatel. Kolo se nacházelo zhruba 20 metrů od posilovny a bylo zamčené dvěma zámky. Muž měl obavu cizí zámek sám přestřihnout, proto přivolal hlídku. Zjištěno, že kolo skutečně patří šestačtyřicetiletému muži. Za přítomnosti hlídky, řetízek sám přestřihl. Kdo bicykl poponesl opodál a uzamkl se zjistit nepodařilo.

26.10.2017

Neměl zámek.
V odpoledních hodinách přijato sdělení o podezřele se chovajícím muži, který do křoví uschovává jízdní kolo. Na místo, k prověření události vyslán okrskář. Zjištěno, že čtyřiapadesátiletý muž neměl zámek, a tak si chtěl kolo uschovat ve křoví. Jednalo se o staré dámské kolo, které dostal od kamaráda. Strážník zkontaktoval i jeho. Tvrzení čtyřiapadesátiletého muže bylo pravdivé. Kolo mu kamarád přenechal z důvodu svého zdravotního stavu a neschopnosti na něm dál jezdit

26.10.2017

Na dohodu zapomněl.
Půl hodiny před polednem přijato na lince 156 oznámení o uzamčení dvou jízdních kol k sobě, na hlavním hřbitově v Prostějově. Vyslána hlídka. Na místě kontaktován oznamovatel. Pětapadesátiletý muž uvedl, že k jeho kolu si někdo uzamkl další kolo a on nemůže odjet. Během rozhovoru s oznamovatelem se k hlídce přihlásil pětatřicetiletý muž a sdělil, že se starším mužem jsou spolupracovníci a ráno při příjezdu na hřbitov se domluvili, že si kola uzamknou jedním zámkem k sobě. Vše se vysvětlilo. Starší muž na to v průběhu dopoledne zapomněl, a proto si myslel, že druhé kolo je cizí.

21.10.2017

Hledaná osoba.
Při dohledu na veřejný pořádek v centru města si strážníci povšimli na Hlaváčkově náměstí slečny, která se podobala osobě, po které Policie ČR vyhlásila pátrání. Hlídka dotyčnou zadržela. Následně byla předvedena na obvodní oddělení.

20.10.2017

Otevření bytu.
V nočních hodinách přijata SMS zpráva, o výjezdu hasičů k otevření bytu. Na místo vyslána i hlídka MP. Po otevření dveří bytu nalezena na zemi ležící jednadevadesátiletá žena. Ta upadla a volala o pomoc. Přivolána sanitka ZZS.